Bishop of Gozo Michael Francis ButtigiegCoat of Arms - Bishop Michael Francis Buttigieg


  • Born Qala, Gozo, 3 November 1793
  • Ordained priest, 21 December 1816
  • Consecrated as Titular Bishop of Lete and Auxiliary of Malta for Gozo on 3 May 1863, Fourth Sunday after Easter, in Rome, Santissima Trinità Montecitorio, by Niccola Cardinal Clarelli-Paracciani; assisted by Salvatore Nobili-Vitelleschi, Tit Archp of Seleucia, and by Alessandro Franchi, Tit Archbp of Thessalonica
  • Elected Bishop of Gozo 22 September 1864
  • Solemn entry Cathedral, Gozo, 23 October 1864
  • Died Rabat, Gozo, 12 July 1866.